Każdą budowlę po jej postawieniu trzeba wykończyć, aby nadawała się do użytku oraz, aby jej wygląd był estetyczny. W przypadku pomieszczeń mieszkalnych ważną rolę odgrywa elewacja zewnętrzna budynku oraz jego opierzenie. Kiedy jednak sprawa dotyczy konstrukcji szkieletowych takich jak hale modułowe, to należy po postawieniu takiej hali przeprowadzić cały zestaw obróbek blacharskich. Mają one na celu uszczelnienie powstałych szczelin pomiędzy ułożonymi elementami materiału, z którego wykonane są ściany budynku. Jeśli są to płyty warstwowe, to obróbki blacharskie będą ich doskonałym uzupełnieniem. Dotyczą one nie tylko ścian obiektu, ale w dużej mierze jego zadaszenia. To właśnie dach jest najwięcej narażony na działanie warunków pogodowych, a w szczególności na deszcz i śnieg.
Zestaw obróbek blacharskich zakryje i uszczelni konstrukcje dachu sprawiając, że będzie on pierwszej jakości. Inaczej rzecz ujmując woda opadowa nie będzie miała możliwości wtargnięcia do środka obiektu. Obróbki tego typu wykonuje się w koszach, w okapach i na szczycie dachu. Blachą uszczelnia się poza tym wszystkie elementy, które wystają poza dach. Mogą to być na przykład kominy odprowadzające dym z pieców centralnego ogrzewania. Sam montaż obróbek blacharskich jest czynnością bardzo pracochłonną, ponieważ musi być wykonany precyzyjnie. W pracy tej wymagana jest dokładność i solidność. Wszystkie niedoskonałości i niedociągnięcia ujawnią się już przy pierwszym opadzie deszczu, kiedy dach budynku zacznie przeciekać.
W takiej sytuacji wymagana jest wymiana blach uszczelniających lub poprawienie obróbki blaszanej. Czynność taką, jak zestaw obróbek blacharskich najlepiej jest powierzyć profesjonalnym firmą, które potrafią dokładnie wykonać zlecone im prace. Firmy takie posiadają odpowiedni sprzęt umożliwiający docinanie blach bezpośrednio na budowie. Zaoszczędza się przy tym masę czasu i zmniejsza koszty założenia obróbek blacharskich. Dzięki temu każda ze stron, zarówno zleceniodawca, jak i zleceniobiorca jest zadowolona.