Na architektach pracujących nad projektami domów jednorodzinnych czy też innymi budynkami spoczywa bardzo trudne zadanie, zwłaszcza w przypadku wykonywania projektów, które pod względem architektonicznym będą wykonane niezbędnie. Niestety problemy związane z niedociągnięciami zdarzają się bardzo często, zwłaszcza w przypadku osób mających niewielkie doświadczenie w projektowaniu domów jednorodzinnych oraz innych większych budynków. Niestety nie są to jedynie błędy projektantów niedoświadczonych, ponieważ także projektanci z dużym doświadczeniem popełniają pod tym względem liczne błędy zwłaszcza jeżeli chodzi o źle zaprojektowane opierzenia na dachach, przez co przy niewielkim nachyleniu dachówki może dojść do sytuacji, w której woda będzie zbierać się pod ową dachówką, co oczywiście grozi zalaniem.
Niestety jest to częsty problem w przypadku dachów oraz projektów skomplikowanych pod względem architektonicznym, ponieważ wówczas o takie błędy jak źle zaprojektowane opierzenia nie trudno, a niestety zdarzają się one wręcz bardzo często. Mają z tym problem także osoby mające duże doświadczenie w budowaniu i projektowaniu domów jednorodzinnych czy też większych budynków, jednak przy odpowiedniej uwadze i skupieniu można takich błędów uniknąć.
Wielu architektów powtarza, że jeżeli raz popełni się w tym fachu błąd może on nas wiele kosztować, więc szybko nauczymy się go unikać. Oczywiście jest to słuszne stwierdzenie, jednak dla bezpieczeństwa osób korzystających z budynków gdzie są źle zaprojektowane opierzenia takie twierdzenie może niestety niewiele znaczyć, zwłaszcza że w przypadku od nadmiaru wody zerwie się strop dramat wówczas jest gwarantowany.
Dlatego też w tym przypadku trzeba robić wszystko by tego typu błędów unikać, gdyż dzięki temu nie tylko na tym zaoszczędzimy jako architekci, a przy okazji możemy być pewni, że osobom, które będą z tego typu budynków korzystać będą w pełni bezpieczne, co jest dla nich najważniejszym czynnikiem. Miejmy nadzieję, że błędy tego typu które obecnie zdarzają się architektom nie będą miały miejsca już nigdy więcej, ponieważ każdy taki błąd jest bardzo kosztowny.