Wykańczanie dachów oraz sam proces ich projektowania bez wątpienia są trudnymi elementami podczas całego cyklu budowy domów oraz innych budynków, które następnie będą użytkowane przez ludzi. O ile w przypadku domów jednorodzinnych tego typu problemy jak dobór izolacji na dachach nie mają kluczowego znaczenia, tak przy wielkich budynkach czy też halach przyjmuje to zupełnie innego wymiaru. Przede wszystkim zły dobór ilościowy i jakościowy izolacji w dachach odwróconych może się wiązać z próbą zaoszczędzenia ze strony wykonawcy na tych materiałach.
Niestety izolacja zamieszczana na dachach to niemały wydatek finansowy, zwłaszcza przy dużej powierzchni dachu, gdzie niestety jesteśmy zmuszeni zabezpieczyć odpowiednio dach, a to oczywiście wiąże się ze sporym wydatkiem finansowym, przez co osoby wykonujące dane zlecenie szukają różnych rozwiązań, dzięki którym możliwe będzie zmniejszenie kosztów. Oczywiście nie jest to takie proste, zwłaszcza jeżeli nakładane są na nas różnego rodzaju wymogi bezpieczeństwa, sanitarne, pożarowe oraz wiele innych. Dlatego też przy doborze izolacji na dach odwrócone trzeba kierować się nie tylko zasobnością naszego portfela, ale przede wszystkim bezpieczeństwem osób, które z tego budynku w przyszłości będą korzystać. Kolejnym czynnikiem, który wpływa na zły dobór ilościowy i jakościowy izolacji w dachach odwróconych jest kwestia związana z osobą, która daną izolację dobiera.
Z reguły powinien to robić główny architekt danego projektu, jednak wiele osób wykonujących dany projekt po raz kolejny w celu oszczędności próbuje na własną rękę dobrać odpowiednie materiały, co niestety może się wiązać ze złym wyborem, co z kolei przekłada się na jakość wykończenia danego budynku. Dlatego też jeżeli nie stać nas na architekta powinniśmy skorzystać z pomocy osób, które daną izolację sprzedają, ponieważ możemy mieć wówczas pewność, że te osoby dobrze nam doradzą, dzięki czemu wybierzemy odpowiedni materiał i zły wybór ilościowy i jakościowy izolacji w dachach odwróconych nie będzie mieć miejsca.